2008. november 30., vasárnap

Milyen gépet vegyek? 1. rész

Úgy döntöttem, hogy mivel jön a karácsony, és esetleg sokan vannak úgy, hogy fényképezőgépet vennének, de nem tudják milyet, írok egy jó nagyot, és talán egy kis segítséget kapnak hozzá. Nem azért, mert hogy nekem olyan nagy tapasztalatom van már, meg persze nem is ismerek minden egyes fényképezőgépet. Csak szeretnék egy kis segítséget nyújtani azoknak, akik most szeretnének vásárolni, de nem tudják hogy milyet. Persze ezek az ajánlások lehet, hogy nem a legjobbak, csak én látom így.
Azt is szeretném leszögezni, hogy most itt nem lesz szó MINDEN fényképezőgépről, csak azokról, amiket az én meglátásom szerint érdemes megvenni/fontolóra venni. Természetesen főleg Nikon gépek lesznek, de van itt pár Olympus, Panasonic, Canon csodagép. Ez az első ilyen nagyobb irományom, szóval lehet hogy nem lesz a legjobb.
Nos, akkor vágjunk bele.


Először is, azt kell eldöntenünk, hogy mégis mire szeretné használni?
Csak kattintgatni mint a turisták, vagy esetleg annál komolyabban, de nem sok pénzért? Vagy esetleg nagyon komolyan szeretne foglalkozni, de olcsón megúszni, vagy a pénz mindegy?

Vannak ugye a kompakt gépek. Ezeknél a kis mütyüröknél a cégek mindig elkápráztatják a tudatlan vásárlót pl. "10-12megapixel! Arcfelismerő program! 3.0" kijelző! érintőképernyő!". Igen ez mind szép és jó, és teljesen meg is felel egy családi nyaralásra, esetleg ha elmegyünk Párizsba és valami nevezetesség előtt állunk, és le akarjuk fotózni. Ezekre a gépekre nagyon nem fogok kitérni. Egyrészt azért sem, mivel túl sok tapasztalatom nincs velük, másrészt nem látom túl sok értelmét foglalkozni vele, de azért adok egy két tippet. Lássuk először is az Olympus által készített FE-330as kompakt masinát. Ilyenem van nekem is (de már túladtam rajta). Nagyon megvagyok vele elégedve, szép képeket csinál, 8megapixeles, könnyű kezelni. 5x optikai zoom van rajta, 2.7" LCD monitor, arcfelismerő program. Van még beépített vaku, xD-Picture Card való bele,és persze tud venni videót 640x480as felbontásban, és szerintem jól is néz ki. Ezt a gépet tudom ajánlani ilyen célokra. Ráadásul nem is drága, nemrég láttam valamelyik áruháznál 25ezer forintért. Jó vétel!
Aztán itt van még a Nikon kompakt sorozata, a Coolpix. Nagyjából ugyanazt tudja mint az olympus, de csak 3x optikai zoom van benne. Sajnos erről a gépről sok infóm nincs, és nem is használtam még, de bátran ajánlom, hiszen ha Nikon, rossz nem lehet :) Ára kb. 20-30ezer forint. (Coolpix L18, S210)
Canon oldalról pedig talán a PowerShot sorozatot érdemes említeni. Itt szintén nincs tapasztalatom, de az adatokat böngészve talán a PowerShotA590 IS említhető. 4x optikai zoom, arcfelismerés, stb stb. Igazándiból ezeknél a kis kompaktoknál a tulajdonságok nagyjából ugyanazok, nagyon kis eltérések vannak. Én személy szerint az Olympust ajánlanám, talán ők a legjobban kompaktok terén.

Akkor most térjünk át a kicsit drágább, Bridzs géposztályra.
Itt kezdeném a Fujifilm FinePix sorozatát említeném. Volt már a kezembe (sajnos nemtudom melyik darab) és tetszett, egész jó volt. Ezek a bridzs gépek általában abban különböznek a kisebb társaiktól, a kompaktoktól, hogy sokkal nagyobb optikai zoom van benne (általában 15x-20x). Ami azért tegyük hozzá, hogy nagyon jó, sokaknak tetszhet. Akkor ott van még az is, hogy sokkal több beállítási lehetőség van. Több mindenbe enged belenyúlni, persze azért annyira nem professzionális, de már majdnem! :) Persze ez az árukon is meglátszik, általában ezek a gépek már jócskán 70ezer forint fölött vannak, és nem ritka a 100ezer forint körüli ár. Ilyenkor kell elgondolkozni, hogy Bridzs vagy DSLR, de erről majd később. Itt érdemes még megemlíteni még a Panasonicot. Itt van pl. a DMC-FZ8. Ez már majdnem egy DSLR gép beállításaival rendelkezdik, épp hogy csak meg nem szólal. 12x optikai zoom, 7megapixel, rengeteg beállítás. Egyszerűen jó. ára kb. 70ezer forint. Érdemes még megemlíteni a Canon PowerShot Sx1 IS gépet. Az ára 130ezer. Ezért nem is ajánlom. De azért leírom, hogy miket tud. 20x optikai zoom, 10megapixel, záridő állítás, beépett vaku, és RENGETEG beállítási lehetőség. Itt majd szintén visszatérek, hogy miért nem érdemes EZT megvenni ennyiért. Nagyjából ki is merült itt a dolog.

Akkor most térjünk át a DSLR (digitális tükörreflexes) gépekre.
Itt NEM fogok említeni Canon gépet, mert egyáltalán nincs velük semmilyen tapasztalatom.
Ezeket a gépeket már inkább a cserélhető objektív, rengeteg beállítási lehetőség miatt veszik. Na hát meg strapabírok. Kezdjük akkor a belépő szinttel.
Itt van a Nikon D40,(6megapixel, menübe-lépős beállítás) amit általában kitobival adnak, ami egy 18-55ös F3,5-5,6os Nikkor AF-s. Ez most kb. 90ezer forint a boltokban. Ez a legolcsóbb belépőszintű Nikonéknál. Ezután jön még a D60 illetve a D40x. Mindkettő 10megapixeles, és kitobival 100-120ezer forintért vesztegetik. Azt kell tudni róluk, hogy ezekhez a vázakhoz AF-S objektívet kell venni, mert nincs bennük beépített AF motor (magyarul nincs benne automatikus élességállítás). Amit még megkell említeni, hogy nincs bennük CLS (Creative Lightning System). Magyarul vakut csak a gépen tudod használni, vezeték nélkül a gépről nemtudod vezérelni. (SB600)
Nagyjából ennyi.

Itt már nem említek semmilyen adatot, mivel aki ilyet vesz, azért az már csak tisztában van, hogy mit miért hogyan merre mennyivel. :)
Egy árkategóriával feljebb, és fejlettségben is feljebb jönnek a következő gépek.:
Nikon D80, D90, D200, D300. Mindegyik több beállítással, könyebb kezelhetőség, több kezelőszerv a gép külsején. D90 rendelkezik HD (720p) felvétellel (ez volt az első DSLR amibe építettek HD videófelvételt). D80 18-135mm kitobival kb. 200ezer forint.
D90 18-105mm kitobival kb. 250ezer forint. D300 váz kb. 340ezer forint. D200 váz kb. 240ezer forint. a D200 és D300 régebbiek, illetve a D80 is "öregecske". A legújabb gép ezek közül a D90, és én is ezt ajánlom vételre.

Akkor a legdrágább osztály, illetve mondhatjuk, hogy a legjobbak (persze ez nem minden esetben igaz, mert nem mindenki ugyanarra használja a gépét).
Nikon D3,D3X, D700. A D3 váz 900ezer forintért van mostanában. A D700 pedig 560ezer forint körül mozog. A D3X nincs még bejelentve, de elvileg hivatalosan holnap (2008.12.01) jelentik be. Árat nem tudok mondani így, de amint lesz, kiírom. Itt pedig személy szerint a D700at ajánlom. Nemcsak azért mert kicsit kisebb mint a D3, hanem mert jobban is tetszik :D Tudásban kb. ugyanaz.
Azt kell még itt megemlíteni, hogy a D3, D700 teljes képkockás (36mm x 24mm).
Persze ezek közül akármeiket elfogadnám :)

Összegzésképpen akkor: Kis kompaktok közül az Olympus FE-330 at ajánlanám, ami kb. 25ezer forint. Bridzs gépek közül a Panasonic DMC-FZ28 kb. 70ezer forintért.
DSLR belépőszintnél én a D40-et ajánlanám. Nemcsak azért mert jó, és bőven elég a 6megapixel, hanem azért is, mert így több pénz marad esetleg továbblépni, ha szeretnénk új/jobb gépet/objektívet venni. Középszintű DSLR közül egyértelműen a D90-et kell megvenni, új fejlesztés, HD videó, minden más ami csak kell. Ára kb. 250ezer forint. A profi gépekből pedig mindenki válasszon a maga kedvére, igazándibol mind1k jó. De ha már annyit adunk érte, akkor legyen teljes képkockás, és mivel a D700 frisebb, mint a D3, ezért azt ajánlom, de persze ennyiért a D3is jó :)
Persze azt ne felejtsük el, hogy a kompakt nem koszolódik belül, a bridzs gép sem. Nem kell rájuk költeni pluszban. a DSLR gépeknél viszont számolni kell azzal, hogy tisztítani kell őket, ha cseréljük az objektíveket. Akkor még nem is említettem, hogy ugye ezek cserélhető objektívesek, szóval azokra is bekell ruházni (nem ritka hogy egy objektív 2x annyiba kerül mint maga a gép!). (A cikket lehet hogy fogom még bővíteni, javítgatni, észrevételeket várom:)

Ezekután mindenki döntse el maga, hogy mit szeretne venni, ha vesz.
Jó vásárlást!

2 megjegyzés:

Névtelen írta...

Én sem vagyok újságíró, de ennek se eleje se farka. ;) Mivel komolyabb gépekkel még nincs tapasztalatod, ajánlom, hogy inkább arra térj ki, hogy mik a fő különbségek D40, D40X, D60, D80 és D90 között, ehhez objektívek, stb. Az hogy megemlíted a profi gépeket szép, de pl. a D2Xs-t előhőzni egymilliós árral kicsit nevetséges, mert egy X éves típusról van szó amely teljes mértékben le lett váltva a D3-mal, illetve nemsokára a D3X-szel.
Szintén nem ártana kitérned arra, hogy milyen kitbojektíveket lehet kapni a belépőszintű gépekhez, vakuk közti különbség, és így komplett egy szettett összehasonlítani az egészet egy EVF (brdige) kompakttal, majd azt, hogy mik a kézenfekvő különbségek és a vásárló eldönthetio, hogy mi az amit preferál. Aztán még javaslom, hogy nézz körül kicsit jobban a gépeknél. Látom, hogy néhány fő különbséget ismersz, de ha összehasonlítasz, akkor érdemes kitérni a részletekre is és ekkor elő kell venni a katalógusokat, ki kell keresni a paramétereket, vagy el kell olvasni a gépek recenzióit sorban. És végül még valami. Attól, hogy az EVF gépeknek nem cserélhető az obejktívük azokba szintén megy por, csak nem olyan könnyen, viszont ha bekerül, akkor szét kell szedni az egészet. Ahol zoom van ott levegő is van és annak a levegőnek valahol ki és be kell jutnia. Ha pedig ki-be jut, akkor ott a por is átjut.

xt198 írta...

Húha :) Köszönöm szépen, legközelebb jobban igyekszem :)
Így van még nincs sok tapasztalatom, csak próbáltam okos lenne, félig meddig sikerült :D
Akkor köv. tesztben összehasonlítok egy D40+18-55mm f3.5-5.6+SB600-t egy bridzs géppel. :)